Ochranář přírody, vedoucí správy CHKO Moravský kras
„Někdy v 7.třídě základní školy jsem si naplánoval práci v ochraně přírody. Měl jsem štěstí na učitele i pochopení rodiny, že se mi tento dětský plán splnil.“
Náhoda přála, že ještě před ukončením přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (tehdy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně) nastoupil na pracoviště ochrany přírody v organizaci s nepochopitelnou zkratkou KSSPPOP (Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody). Nejdříve jako botanik do Brna a od roku 1980 do Blanska na Správu CHKO Moravský kras. Společně s kolegy se tedy uspěšně snaží ovlivňovat ochranářské směřování Moravského krasu již 32 let.
„Tehdy jsem byl nejmladším šéfem CHKO v ČR, dnes (jak ten čas letí) jsem nejstarším. Když se ohlédnu vidím, že se řada věcí podařila, mnoho však zůstává.“
Za dobu jeho ředitelování se podařilo přispět mj.:
-
ochraně největší rezervace Moravského krasu vyloučením motorové dopravy z krasových kaňonů Pustého a Suchého žlebu,
-
ochraně systému Amatérské jeskyně zatravněním pozemků na Ostrovské krasové plošině,
-
ochraně veřejnosti přístupných jeskyní usměrněním jejich turistického využívání,
-
dobudování sítě rezervací, které dnes chrání 15% nejcennějších ploch Moravského krasu,
-
zařazení podzemního systému Punkvy mezi lokality chráněné mezinárodní Ramsarskou konvencí.
Práce v Moravském krasu i osobní zájmy mu otevřely možnosti zapojit se do projektů ochrany přírody v Polsku a Bulharsku a na soukromých i pracovních cestách poznat řadu zajímavých míst v Evropě a Africe.
Na Rajbasu však představí „svůj domácí" Moravský kras:
Nejvýznamnější krasová oblast České republiky je častým cílem návštěv již od školních let. Tajuplné podzemí a zajímavá živá příroda lákají k poznávání. Nálezy v sedimentech ukazují, že člověk Moravský kras využívá a to mnohdy velmi intenzivně, mnoho desítek tisíc let. Přesto si tento malý ostrůvek vápenců uchoval řadu unikátů, které jej řadí k nejcennějším územím naší republiky.
Podívejme se alespoň ve zkratce na zajímavou živou a neživou přírodu i pozoruhodnou historii území. Připomeneme si některá témata, která jsou důležitá pro uchování krasu našim nástupcům.
(sobota 24.11. Dělnický dům v 18:00 hod. LEOŠ ŠTEFKA: MORAVSKÝ KRAS ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ)
|