Slavie prohrála s Arsenálem,“ oznámil nám mladý učitel Freo, když zjistil, že jsme z Čech. Kolem běhali neodbytní malí černoušci, kteří prý ještě neviděli bělocha naživo. Do očí bijící nápisy Rosicky, Cech, Nedved na mě dorážely z ušmudlaných triček. Byli jsme několik kilometrů za vesnicí Shamma. Hluboko v džungli, v kaňonu pod námi, jsme zahlédli zpěněnou bílou vodu Hliněné řeky, jak si razí cestu vysokými horami. „Pomůžete mi na školu do Evropy?“ zeptal se nás o pár dní později Freo.
Freo (Firew) Gezaheghne je mladý muž, který vyrůstal a žil na západě Etiopie v městě Bonga (oblast Kaffa). Osud mu přihrál do cesty československou vodáckou výpravu, která se dostala do nesnází. Po několika dnech se vodákům podařilo najít cestu z hlubokého kaňonu Hliněné řeky. Vyčerpaní a zranění se ocitli v osadě Shamma, kde Freo zastával funkci učitele v místní vesnické škole.
O rok později se mu podařilo díky své silné vůli prosadit v očích úředníků, imigračních úřadů a u lidí na české ambasádě v Addis Abebě. Získal stipendium a vízum do České republiky. Vodáci pak zajistili ostatní, hlavně letenku a prostředky pro zahájení studia. Po dvou letech v Evropě se Freo společně s Markem Kožušníkem a Petrem Kašparem vrací domů. Do Afriky.
(sobota 20.11. Dělnický dům, Petr Kašpar: FREO)
|